VIDEO MAPPING SHOW NEDİR?

VIDEO MAPPING NASIL YAPILIR?

Teknolojinin harikası 3B haritalama, haritacılıkta yeni bir yapay görme teknolojisidir. Çoğunlukla video animasyonlarını şekilli yüzeylere dönüştürmek için kullanılan üç boyutlu haritalama yöntemi hem keyifli hem de dikkat çekici.

2D haritalara ve üç boyutlu görüntülere alışkın olsak da, üç boyutlu video mapping uygulamasının görseli tahmin edilemeyecek kadar sıra dışı durabilmektedir.

3D haritalama; nesneleri dünya üzerinde haritalamak için, üç boyutlu profillerinin çıkarılması anlamına gelmektedir. Stereo kamera kullanmak gibi, alanın ya da nesnenin 3D profilini çıkarmanın da birden fazla yolu vardır. Nesnenin derinliğinin odaktan ölçmesi ile de yapılabilmektedir. Işık alanını plenoptik yöntemlerle tespit ederek ya da aktif 3D görüntüleme tekniklerini kullanarak da 3 boyutlu efekt elde etmek mümkündür.

3D Video Mapping Tam Olarak Nedir?

Doğal zeminin korunarak oluşturulduğu film, animasyon ve içeriklerdir. Mapping gösterileri dokuya tam bir şekilde oturtularak yapılmaktadır. Hazırlanan film ilk olarak mapping yazılımı olan bilgisayarlara yönlendirilir. Birtakım işlemlerden geçen görüntüler, projeksiyon cihazlarının yardımları ile dokuya yansıtılmaktadır. Işık gücünün yüksek olduğu profesyonel cihazlar kullanılarak uygulanan video mapping çalışmaları ile tüm yüzey görüntüleri ekrana dönebilir.

3D Video Mapping, herkese yaratıcı ve keyifli içeriklerin tadını çıkarma imkanı sağlar. Mapping teknolojisinin geniş yelpazeye sahip renkleri ve muhteşem 3 boyut keyfi bir araya gelir. İzleyicilere hem kaliteli hem de etkileyici bir gösteri izleme imkanı sunulur.

video mapping nasıl yapılır

Video Mapping Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yüzeyler, binalar, iç mekan nesneleri, tiyatro sahneleri gibi birçok karmaşık ve endüstriyel alanda kullanılabilmektedir. Kullanılan özel yazılımlar aracılığı ile 2 ya da 3 boyutlu nesneler, üstünde projeksiyon yapılacak ve gerçek ortamı taklit eden sanal programlar üzerine uzamsal bir biçimde haritalanır. 3D video mapping uygulamasında yazılım, istenen tüm görüntüleri nesne yüzeylerine sığdırmak için kullanılabilmektedir.

3D Video Haritalama Pahalı Mı?

Video haritalama uzmanlarına sorulan sorulara verdikleri cevaplara göre; tamamen kuruluma bağlıdır. Video mapping uygulamalarında hem düşük bütçeler hem de yüksek bütçeler için çözümler bulunmaktadır. Geçmiş senelere kıyasla günümüzde çok daha yaygın olan video haritalama uygulamaları için birçok alternatif mevcuttur. Tek bir projektör ve ekran kullanarak basit ve rahattır. Bütün video kaynaklarını yönetmek için bir sunucuya ihtiyacı olan birden çok projektör kullanmak ise zorlayıcı olabilir. Aynı zamanda mekanın büyüklüğü ve sahne kurulumuna da bağlı olarak mapping ücretleri değişmektedir. Yansıtma yapılması istenen alan ne kadar büyükse, kurulum ve çalışmalar da o kadar karmaşık olacaktır.

3D Haritalamanın Avantajları

  • Görselleştirme ve bilgi toplama için son teknoloji yöntemleri sağlar
  • Planlamacılar tarafından kullanılabilecek konumun gerçekçi görünümünü sağlar
  • İnşaat sektörü için planlamaların oluşturulmasında fayda sağlar
  • Hayal dünyasını geliştirir
  • Marka ve firmalar için kaliteli reklam yapma hizmeti sunar

Projeksiyon haritalaması sağlamak için, yüzeyi dinamik bir görsel ekrana dönüştüren bir teknik kullanılmaktadır. Birden fazla yöntem aynı sonuca vardırabilse de 2 ve 3 boyutlu verileri bazı bilgisayar animasyonları ile birleştirmek istenen özellikleri vurgulayabilir.

3d haritalama mapping

Video Mapping ile Bütün Projeler Özelleşir

Video Mapping uygulaması yapılacak alan, konu ve içeriğin belirlenmesi aşamaları oldukça önemlidir. Video mapping uygulamaları her zaman aynı yol ve teknikler uygulanarak düzenlense de her proje için özel olarak tasarlanır. Video projeksiyon haritalamada müşteriler için birçok özelleştirilebilir seçenek bulunur. Örnek vermek gerekirse; bir logonun ya da belirli renklerin istenen yere eklenmesinden, kişiye özel grafiklere kadar tamamen istenen biçimde gösteri oluşturulabilmektedir.

Video Haritalama olarak geçen ve İngilizce “map” yani “harita” sözcüğünden türetilmiş olan video mapping, fiziksel alanları ve nesneleri alışılmış ekranlar yerine, projeksiyon yüzeyi olarak kullanma uygulamasıdır. Sonuç; zengin ve çarpıcı bir şekilde vurgulanmaktadır.

Projeksiyon Haritalama Avrupa’da uzun yıllardır popüler olan bir uygulamadır. Amerika’da Grammy Ödülleri gibi yüksek görünürlüğe sahip etkinlikler ve Coca-Cola gibi büyük markalarda da ivme kazanmıştır.

Kimler Video Mapping Kullanabilir?

Video mapping tekniği; optik illüzyon, nesne ve boyutlar, hareket kavramları alanlarında uğraş gösteren sanatçı ve reklamcılar tarafından kullanılabilmektedir. Görsel ve işitsel anlamda bir kompozisyon oluşturabilmek için çoğunlukla ses eklentisi ile kullanılmaktadır.

Watch Out Ne Demek?

Görüntünün, 2 ve üzeri sayıda projeksiyonla çoğaltılarak kesişme noktalarının yok edilmesi ile ortaya çıkan işlemdir. Yüksek çözünürlükte ve kaliteli olmaktadır.

2017 yılında İMMİB Türkiye Doğal Taşları İlanı kapsamında yağtığımız Video Mapping Gösterisini incelemek için tıklayınız.Bir cevap yazın