ORGANİZASYON ŞİRKETİ KURMAK

Organizasyon şirketi nasıl kurulur? Organizasyon firması kurmak için izlenecek yollar nelerdir? Organizasyon firması için ne kadar bütçe gereklidir? Ve çok daha fazlasını sizler için bu yazımızda derledik.

Organizasyon şirketi kurmak için aşama aşama ilerlemek ve her adımı titizlikle gerçekleştirmek önemlidir. Aşağı yukarı bir hafta gibi kısa bir süre içinde organizasyon firması kurmak mümkündür. Gerekli izinlerin alınmasıyla fatura kesimi yapılabilecek düzeye gelinebilir. Hizmet sektörüne yatırım yapmayı düşünen girişimciler ilk olarak hangi kuruluş yöntemini kullanacaklarını seçmelidir. Kanuni açıdan herhangi bir kuruluş türünü seçmelerinde sakınca bulunmamaktadır. Bu işlemlerin ardından seçilen kuruluş çeşidine göre evrak düzenlenmesine başlanır.

Kuruluş seçimi öncesinde profesyonel birinden destek almak önemlidir. Bu aşamalar sırasında yapılacak olan bir haya ilerleyen zamanlarda sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Organizasyon Şirketi İçin İzin Alma

İş yeri açılışı sağlayabilmek için ilk olarak kuruluş kısmında vergi dairesi, şahıs işletmesi için seçmeli olarak ticaret veya meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvuruları yapılması gerekir. Personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacaktır. İş yeri ruhsatı için ise belediyelerden izin almak gerekir.

 • Vergi Dairesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
 • Belediye- İş yeri açma ruhsatı
 • Ticaret Odası/ Meslek Odaları

Organizasyon Şirketi Kurma Maliyetleri

Organizasyon firması kurmak için gözden çıkarılması gereken maliyetleri sizin için hazırladık. Bu maliyetler şirketlerin kar ve zararlarına, iş hacimlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 1. Her çalışan için sigorta primi maliyeti (çalışan yok ise ödenmeyecektir)
 2. Her ay KDV maliyeti
 3. Her ay BAĞKUR primi
 4. Aylık Mali Müşavir maliyeti
 5. Yılda bir kere ya da iki kere ödenen Meslek Odası üye aidat maliyeti
 6. Yılda bir kere Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi maliyeti
 7. Yılda bir kere yasal defter tasdiği maliyeti
 8. Üç ayda bir Geçici Vergi Maliyeti
 9. Üç ayda bir ya da ayda bir Stopaj Maliyeti 

   

   

  organizasyon firması kurmak

Organizasyon Şirketi Kuruluşu ve Devlet Destekleri

Firma kuruluşuna başlamadan önce KOSGEB ile girişimcilik eğitim programlarına katılmak ve süreci tamamlamak, şirket için giderlerin devlet desteği şeklinde geri ödemesinin alınmasını sağlar.

Kuruluşun ardından yapılacak birtakım harcamalar devlet desteği ve teşviği çerçevesinde olacaktır. Bu destek ve teşvikler KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı ve İŞKUR üzerinden kullanılabilmektedir.

KOSGEB’den Organizasyon Firması Kurmak İçin Destek

Organizasyon firmaları kurarak organizasyon işi yapmak isteyenlere KOSGEB desteği sağlanmaktadır. Davet, düğün, açılış gibi etkinlik organizasyonları sağlamak isteyen girişimcilere KOSGEB destek veriyor.

Organizasyon, hızlı bir şekilde ilerleyen ve genişleyen bir sektördür. Büyümesiyle beraber büyük firmaların da içinde yer aldığı geniş bir sektör haline gelmiştir. Küçük işletmelerin bu sektörde büyümesi ve güçlenmesi artık oldukça zordur. Küçük birikimlerle ya da kredi kullanımı ile organizasyon firması kurmak yerine sağlam bir depo ve deneyime sahip firmalardan franchise bayilik almak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Organizasyon yaparken ihtiyaç duyulan üç unsur bulunmaktadır:

 1. Organizasyon yapabilme yetkinliği
 2. Müşteri
 3. Ürün ve ekonomik özgürlük

Organizasyon şirketi kurmak için ilk olarak müşteri bulmak ve ardından müşterilere organizasyonun en kaliteli hizmet anlayışı ile yapılacağını kanıtlamak gerekir. Müşteriler ilerleyen zamanla birlikte deneyim elde etmiş, bilgi sahibi, eğitimli ve güvenilir kişi ve firmalara organizasyon faaliyetlerini yaptırmak isterler.

Müşteriler organizasyon işini yapan firma ve bireylerden ayrıntı içeren sunumlar, demolar görmeyi bekler. Depoyu gezmek ve ürünleri incelemek isteyen müşteri sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu gibi durumlarda bir depo yok ise veya demo hazırlanması için mevcut ürünler bulunmuyorsa müşteri kaybedilebilir. Müşteriyi tutmak için kaliteli bir showroom ve iyi hizmet veren bir şirkete ihtiyaç duyulur.

Organizasyon Deposu Maliyeti Nedir?

Bazı organizasyon firmaları, tutmuş oldukları ufak depolar ile bazı ürünlerine yatırım yapmayı tercih ederler. Yeni kurulan firmaların birçoğu yalnızca düğün organizasyonu üzerine çalışmalar yapmak istediklerinden bahseder bu sebeple düğün üzerine bir depo kurar. Depoda ihtiyaç duyulan ürünler bulunur ve organizasyonda kullanılır. Örneklendirmek gerekirse; kişi ya da firmalar 200 kişilik ufak bir düğün organizasyonunda gerekli olacak ürünlerin satın alımını gerçekleştirir. 200 kişilik bir düğün organizasyonunda gerekenler ürünler ise aşağı yukarı şu şekildedir:

 • 200 plastik sandalye
 • 200 adet sandalye kılıfı
 • 200 adet sandalye kuşağı
 • 20 adet 10 kişilik masa
 • 20 adet masa örtüsü
 • 20 adet masa şamdanı
 • 200 adet supla
 • 1 nikah masası
 • 10 ayaklı gelin yolu
 • 10 gelin yolu çiçeği
 • 1 kapı takı çiçeği
 • 1 kapı giriş takı

Toplamda 20 bin küsür liralık yatırım yapan bu firmalar, iflas etmeyi göze alan firmalar olarak nitelendirilir. 45-50 bin TL yatırım yaparak herhangi bir organizayon firması kurmak oldukça zordur Ciddi bir organizasyon firması kurmak için gereken bütçe en az 1 milyon TL’dir. Yukarıda sayılan ürünlerin boşa gitmemesi ve kapsamlı bir firma kurulumu için ciddi ve adım adım ilerleyerek yürünmelidir.

Bu yazımızı beğendiyseniz organizasyon detaylarını aktardığımız Organizasyon Nedir başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 

 Bir cevap yazın