ORGANİZASYON NEDİR?

Organizasyon nedir, organizasyon tanımı ne ifade eder?

Yapılacak olan işi belirleyerek gruplandırmak, liste çıkarmak, çıkarılan listeye göre aşama aşama işi tamamlamak organizasyonun tanımı olabilir. Her sene kutlanan doğum günü ve yıl dönümü, mezuniyet günleri, sevgililer günü ve tüm özel günler belli organizasyonlar gerektirir. Güzel ve şık bir kutlama sağlamak için organizasyonun detaylıca hazırlanması ve aşama aşama ilerlemesi gereklidir.

ORGANİZASYONDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özel günler neredeyse hepimizin heyecan ve sabırsızlıkla beklediği günlerdir. Bu günler yaklaşırken bazı detayları unutmak veya kaçırmak mümkündür. Heyecanla beklenen organizasyon vakitleri yaklaşmadan önce ihtiyaç duyulan ve yapılmak istenen planları hazırlamak gerekir. Eğer bir düğün organizasyonu ise; mekan, süslemeler, konsept, konuklar, masalar, sandalyeler gibi organizasyonun tüm değişkenlerini ayarlamakta fayda vardır. Bu detayların ayarlanması için ilk olarak konsept belirlemek gerekir. Yalnızca düğün organizasyonları için değil; doğum günü, yıl dönümü, partiler, nişan, kokteyl, piknik ve tüm eğlence organizasyonları için ilk olarak konsept belirlenmelidir.

 • Konseptin oluşturulması hayal edilen temayı, süslemeleri, renkleri, desen ve ürünleri, kombini belirlemek için önemlidir. Konsept belirlerken seçilen dekorasyonun modern ve şıklığı hem organizasyon sahibi hem de konuklar için önemlidir.
 • Organizasyon süslemeleri çok çeşitli olduğundan, zevkle ve konsepte uygun süslemeler mekanı bambaşka bir hale getirebilir. Organizasyon süslemeleri konusunda mutlaka bilinçli biri ile çalışmak ve yardımlarını almak önemlidir. Konsept dışı, rastgele dekore edilen süslemeler ortamda boğuk ve çirkin bir hava yaratabilir.
 • Organizasyon mekanı için en büyük yer tutan parçalardan olan masa ve sandalyelerin seçimi konsepte uygun olmalıdır. Konseptle aynı havayı barındırmalı ve konuklar için konforlu olmalıdır. Özel günlerde bulunulan ortamda en çok yer kaplayacak dekorasyon ürünü olduğu için masa-sandalye renk seçimine dikkat edilmesinde fayda vardı.
 • Seçilen organizasyon konseptinde desenlerin önemi de yüksektir. Desenler genel olarak odaklanılması istenen alanda kullanılmalıdır. Örnek vermek gerekirse; bir doğum gününde yalnızca doğum günü sahibinin sandalyesinin çiçek desenli olması gibi. Desen renkleri de genel mekan ve dekorasyon ile uyum içinde olmalıdır.

Organizasyon süresi boyunca her şey birbiri ile bağlantılı olarak ilerler.

 • Konsept belirlenir
 • Mekan seçimi yapılır
 • Uygun süslemeler seçilir
 • İsteğe göre demo kurulur

Herhangi bir organizasyon yapılırken sıralamaya uygun ilerlemek önemlidir. Bu sayede eksiklikler daha rahat fark edilir ve düzeltilir.

Eksiksiz ve hatasız bir organizasyon gerçekleştirmek için muhakkak bir organizasyon firması ile birlikte çalışmak önemlidir. Her ne kadar güzel fikirlere ve becerilere sahip olunsa da organizasyon öncesi detay fazla olduğu için profesyonel bir ekipten faydalanmak gerekir. Bu sayede organizasyon süreci ve yapılacaklar hem daha hızlı hem de daha rahat gerçekleşecektir.

organizasyon nedir

FUAR ETKİNLİKLERİ NE İÇİN YAPILIR?

Fuar organizasyonları genel hatları ile ;

 • Yeniliklerin ve bilgilerin paylaşımı, tanıtımı
 • Teknolojik gelişmelerin paylaşımı
 • Ticaret hizmetlerinin ve ürünlerin tanıtımı
 • Pazar bulma ve Pazar satın alımı
 • Firma ve markalar ile geleceğe dönük ticari birliğin kurulması
 • Ticari ilişkilerin genişletilmesi ve geliştirilmesi amaçlı düzenlenen organizasyonlardır

Fuarlar, satıcı-alıcı iş anlaşmalarını sağlamak için bir araya gelinen organizasyonlardandır. Süre ve alan kısıtlaması bulunur. Genel olarak katılım oranları yüksektir.

FUARIN ÖNEMİ

Fuarlarda birçok bilgi tanıtımı ve paylaşımı gerçekleşir. Bu paylaşımların genellikle ticari amaçlı olduğu bilinir. Çağımızda teknolojinin ve rekabetin gelişmesiyle birlikte fuar organizasyonları ciddi derecede önem kazanmaya başlamıştır. Her sektör için esas amaç, alanında lider olmaktır. Sektör lideri olmak ise birçok firma ve markayı geride bırakmaktan geçer. Firma ve markaların geri planda kalmasını önlemek için ise sık sık fuar organizasyonu düzenlemesi gerekir. Düzenlenen organizasyonlarda ciddi anlamda başarı sağlamak ise profesyonel fuar organizasyon şirketleri ile mümkündür. Şirketlerin sağladığı fuarlardan en yüksek verimin kazanılmasını isteyen katılımcıların birtakım unsurları göz önünde bulundurması gerekir.

organizasyon nedir

FUARA KATILIRKEN

İlerin büyümesini ve ürünlerin dünya çapında tanınır olmasını isteyenler sık sık fuar organizasyonlarını tercih etmektedir.

Fakat çoğunlukla marka ve firmalar yanlış konum seçimi, yanlış iletişim yöntemi, ilgi çekmeyen ve başarısız standlar vb. gibi sebeplerle sorunlar yaşamaktadır. Markanın vizyonunu ve hizmetini en uygun şekilde aktarabileceği fuar hizmetlerinde profesyonel bir ekiple çalışmaması durumunda potansiyel alıcıların kaybedilmesi olasıdır. Bu sebeple fuara katılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar:

 • Hedefin belirlenmesi, hedef kitlenin tanımlanması
 • Stand tasarımı ve konumu (stand tasarımları için KheironStand‘ı ziyaret edebilirsiniz)
 • Yaratıcı ve ilgi çekici içerik
 • Profesyonel bir ekip çalışması
 • Markaya uygun host ve hostesler ile karşılama hizmeti
 • Tanıtım materyallerinin sunumu

Yazımızı beğendiyseniz Doğru Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi incelemenizi öneririz.Bir cevap yazın