FUARDA ETKİN ve ETKİLİ OLMAK 2

Fuarda etkin ve etkili olmak 2  başlıklı bu yazımızda, geniş bütçeler ayırarak hazırlandığımız fuarları etkin geçirmemize yarayacak ipuçlarını göreceğiz.

Fuarlar belki de yıl boyu hazırlık yaptığımız, geniş bütçeler ayırdığımız, tüm ekip olarak seferber olduğumuz organizasyon türleridir.

Bu sebeple, fuarda etkin olmanın yollarının cevaplarının bilmemiz gerekmektedir. Ziyaretçi ve katılımcıları etkileyebilmek, standımızın ilgi çekmesi, görünüm, sergileme, ağırlama ve benzeri türden her hazırlığımız olumlu anlamda, fuar ziyaretçileri tarafından ilgi gösterilen durumlardır.

Fuara katılan ziyaretçileri, onlarca katılımcı firma arasından çekip standımıza alabilmek, etkin olmanın ilk adımıdır. Bunun için izlenebilecek yolları yazının devamında görebilirsiniz.

Fuarda Etkin Olmanın İlk Adımı

Fuarda etkin ve etkili olmak 2  için ilk adımı, standımızın dikkat çekici ve doğru tasarlanmış olmasıdır. Fuar ve benzeri organizasyonlar için tasarlanmış bir stand, hem katılımcıların arasından sıyrılmanıza, hem de ziyaretçiler tarafından fark edilebilir olmanıza olanak sağlayacaktır.

Hem renkleri, hem tasarımları, doğru ışıklandırma sistemi, kullanacağınız el broşürleri, dikkat çekme noktasında ki ilk aşamalardır. Bu sebeple, oldukça önemli reklam unsurlarıdır.

Ziyaretçileri Ağırlama

Fuara gelen ziyaretçiler, fuar alanında katılımcı firmaları takip edebilmek için, fuar alanlarını gezmektedirler. Bu durumda ziyaretçileri yorabilmektedir.

Bunun için stand alanınıza, ziyaretçiler için bir oturma alanı yaratabilirsiniz, bu hem ziyaretçilerin kısa soluklu da olsa dinlenmelerine olanak sağlar. Aynı zamanda, ziyaretçilerinizi bu şekilde dinlendirirken, stand ziyaretçileri için hazırlamış olduğunuz ikramlardan onlara sunabilir, ikram edebilirsiniz.

Tüm bunları yaparken, samimi ve güler yüzlü olmak, ziyaretçi ile aranızda başlayacak olumlu iletişimin başlangıcını oluşturacaktır.

Ziyaretçileri Karşılamada Personelin Önemi

Fuarda etkin ve etkili olmak 2 ,fuara katılım gösteren tüm ziyaretçiler, güler yüzle karşılanmayı beklerler. Bu doğrultuda fuar için belirlemiş olduğunuz tüm personellerinize, ziyaretçiler karşı samimi ve güler yüzlü olmanın firma marka, kurumsal kimlik veya ürün için ne kadar önemli olduğu anlatılmalı ve bunun altı çizilmelidir.

Her iş ve sosyal ilişkide olduğu gibi, insanlar arasında ki ilk izlenim başlayacak olan iletişimin % 70’ ini oluşturmaktadır.

Karşıma gerçekleştirecek olan personelin, ziyaretçiyi güler yüzle karşılaması ve ikramlarda bulunmasının ardından, markanız için doğru bilgilendirme yapması en önemli adımlardan biridir. Zira, ziyaretçinin, marka veya ürünle ilgili sormuş olduğu sorular karşısında yanıt alamaması, firma açısından dezavantaj oluşturmaktadır.

Tanıtımı yapılacak, ürün veya marka hakkında yeterli donanıma sahip olmak, markanızı kurmuş olduğunuz bu iletişimde bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

fuarda etkin ve etkili olmak

Fuar Alanına Göre Giyinmek

Fuarlarda giyeceğiniz kıyafetler mutlaka, marka veya firmayı en doğru şekilde temsil edebilecek kıyafetlerden oluşmalıdır. Bu özenli kıyafet seçimi, ziyaretçiler üzerinde oldukça etkili bir ilk izlenim yaratmaktadır.

Bazı firmalar fuarlarda, erkekler için kumaş pantolon ve gömlek tercih ederken, bazı firmalar ise markalarının isimlerini taşıyan, marka baskılı kıyafetler tercih etmektedir.

Marka baskılı olması, müthiş derecede avantaj sağlamaktadır. Yoğun bir çalışma temposunda, sizin göremediğiniz veya far edemediğiniz ziyaretçilerin direkt olarak yetkili olan sizleri bulmanıza olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda görsel olarak da, ziyaretçilerin ilgisini çeken, firma baskılı kıyafetler genel olarak fuar alanında ki yoğun çalışma temposuna uygun ve rahat olmalıdır.

Fuar Stand Alanınızda Etkinlik Veya Çekiliş Düzenlemek

Fuar alanlarında düzenleyeceğiniz, sektöre uygun canlandırıcı etkinlikler düzenlemek farklılık yaratacaktır. Sektöre uygun soru cevap şeklinde basit kurgulanmış bir oyun ve bu oyunun sonunda verilecek küçük bir hediye, ziyaretçilerin aklında kalmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu küçük çapta ki hediyeler, markanızın logosunun bulunduğu anahtarlık, kartvizitlik, not defterleri, kalem, usb’ li anahtarlık ve benzeri türden küçük hediyelik eşyalar olabilir.

Standınız içesinde belki bir host veya hostes eşliğinde canlandırabileceğiniz bu tarzda ki yarışmalı oyunlar, fuarda ki stand alanınızda büyük hareketlilik sağlayacaktır. Bu gibi küçük etkinliklerin, ziyaretçiler üzerinde, çok olumlu etkileri olmaktadır. Dolayısı ile etkili ve etkin bir çalışma yürütmenizde, rakip firmalara göre avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Fuarlarda başarılı olabilmek için, uygulanması gerekli olacak olan bu çalışmalar, firmalar tarafından benimsenmiş ve bazı firmaların da düzenledikleri etkinlikler ve uygulamalar arasında yer almaktadır. Etkin bir fuar organizasyonu, firmaların, kurumsal kimliğinin, ileriye taşınmasında ve gelişimine büyük katkılarda bulunmaktadır.

Organizasyonumuzun daha önce ki makalelerinin devamı olabilecek nitelikte ki bu yazımızın, bir önce ki içeriklerini okumak için, Fuarda Başarılı Olma Yolları Nelerdir isimli makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 

 

 Bir yanıt yazın