FUAR ORGANİZASYONU NEDİR?

En kısa hali ile; markaların ve firmaların ticaret, tanınırlık, kampanya, prestij amaçlı katılım gösterdiği etkinliklere Fuar Organizasyonu denir.

Fuar organizasyonu nedir? Fuar organizasyonu nasıl yapılır? Fuar organizasyonu yapan firmalar ve fuara dair tüm detaylar için yazımızın devamını okuyunuz.

Fuarlarda üreticiler ve tüketiciler çeşitli iş anlaşmaları gerçekleştirmek üzere bir araya gelmektedirler.

Zaman açısından sınırlı bir takvim aralığında gerçekleşen, çok sayıda katılımcı, bir veya birden fazla ekonomik alanın önemli ürünlerini sergilemekte ve yoğunluklu olarak sanayi toptancılarına, sanayi tüketicilerine ve toplu miktarlarda satın alanlara yönelik örnek ürünler tanıtılmaktadır.

Bir kitle iletişim aracı olarak firmaların büyüklüğü ne olursa olsun, fuarlara katılmak onlara, sonraki çalışmalarında yeni bilgiler toplamak, satış yapmak veya yeni ilişkiler kurmak adına fırsatlar sunmaktadır.

Fuar Organizasyonları Nasıl Yapılır?

Başarılı bir fuar organizasyonu yapmak, özel bir hazırlık gerektirir. Fuarın amacı doğrultusunda, fuarın önem kazanması için ulusal veya uluslar arası gerçekleşmiş olan bir önceki fuar organizasyonlarının başarısı, fuara katılım göstermiş ziyaretçilerin katılım amaçları, fuarın başarı rapor grafikleri değerlendirilerek işe başlanmalıdır. Gerekli özen gösterilerek yapılmayan fuar başarılı olamayacağından, bir sonra ki yıl tekrarlandığında yeterli rağbeti görmesi mümkün olmayacaktır.
Bu nedenle fuar organizasyonun gerekli başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var, bunları incelemekte fayda var.

fuar organizasyonu
Fuar Organizasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fuarın önem kazanması ve fuarın amacına uygun, başarılı olabilmesi için sunulan hizmet veya ürünlerin ziyaretçilere, katılımcılara iyi ve istenilen nitelikte geçebilmesi adına firmanın başarılı bir şekilde temsil edilmesi gerekmektedir. Doğru bilgilendirme ve yönlendirme başarılı bir fuar organizasyonun profesyonelliğini gösterir.
Gelen ziyaretçilerden kartvizit almak, ziyaretçi bilgilerini not almak
Mevcut müşterimiz olan ziyaretçilerimize daha fazla ilgi ve zaman ayırmaya gayret etmek.
Ziyaretçilerden firmamız, standımız ile ilgili geri bildirim almaya çalışmak başarılı fuar organizasyonu içerisinde mutlaka özen göstermemiz gereken konular arasında yer almaktadır.

Fuar Öncesinde Yapılması Gerekenler

Fuar organizasyonu yapmak için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Fuar Takviminde yer alabilmek adına başvuru ve izin almak gerekmektedir.
Fuarın düzenleneceği tarih, fuar organizasyonun ismi, fuar organizasyonun bulunacağı bölge belirlenmeli ve buna göre TOBB’dan gerekli başvuru ve izinler alındıktan sonra, bir harcama planı oluşturulmalıdır. Fuar organizasyonu yapmak için gerekli başvuru giderleri, reklam masrafları, anlaşma ve yardımcı çalışan giderleri de bu masrafa eklenir.

İyi bir planlama, fuar katılımının başarıya ulaşmasında kilit konumdadır.

Fuarın amacına uygun daha geniş bir pazara açılabilmesi için öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekmektedir.
Başarılı bir fuar organizasyonu aynı zamanda pazarlama ve satış planlarının, fuarın amacına uygun yapılmasından geçer. Buna göre hedef kitle ile bağlantıya geçilmesi, fuar davetleri, satış sunumu, fuarda sunulacak ikramlar, stant tasarımı, görsel tasarım, stantta yer alacak görevlilerin profesyonelliği ve satış stratejileri belirlenmelidir.

Fuarcılıkta başarılı olabilmek için, en temel olarak almamız gereken kriter, fuar organizasyonuna katılım gösteren firmaların fuarla olan uyumudur.

Tanıtımı yapılacak ürün veya hizmetin tasarımının yaratıcı olması gereklidir. Araştırmalar gösteriyor ki en basit şey dahi ilgi çekici şekilde tanıtımı yapıldığında satış oranlarına pozitif yansımıştır. Bu sebeple fuarın önem kazanması için, ürün veya hizmet nasıl yaratıcı bir şekilde sunulabilir noktasında iyi düşünüp, fuarın amacından sapmadan doğru karar vermek gerekmektedir. Fuarın önem kazanması için;

 • Stant yeri ve stant şekli
 • Fuar alanı, büyüklüğü
 • Reklam çalışmaları
 • Ziyaretçilerin firma standına yönlendirilmesi
 • Ziyaretçilere verilecek eşantiyon ve hediye seçimlerinin belirlenmesi
 • Stantta çalışacak personelin eğitimi, rahat çalışma alanı sunulması, uzmanlığının belirlenmesi
 • Sergilenecek ürünlerin belirlenmesi,

Başarılı bir fuar organizasyonu yapmak için fuar öncesinde fuarın amacına uygun detaylı bir araştırma yapılması büyük önem taşımaktadır.

fuar organizasyonu

Uluslararası Fuarlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uluslararası fuarlarda gidilecek ülke ile ilgili, fuar öncesinde bilgi edinmek, taleplerini bilmek talepler doğrusunda, yine ülkemizde gerçekleştirdiğimiz fuarlarda uygulamış olduğumuz ön çalışma hazırlıklarını uluslararası fuarlarda da gerçekleştirmek, başarılı fuar organizasyonu yapmak için büyük önem taşımaktadır.
 • Gidilen ülkenin dilini ve kültürünü bilen profesyonel çalışma arkadaşlarınızın olması, stant ve görsel tasarımınızın yaratıcı olması dikkatleri üzerinize çekecektir. Bu doğrultuda katılımcılarla kurulan iletişim yeterli bilgi akışını sağlamak ve sunmak yine fuarda öne çıkmanın en önemli basamaklarındandır.

Fuarlarda Ne İkram Edilir?

Fuar ikramları yiyecekler ve içecekler olarak iki ana başlıkta incelenebilir. Esasen mevcut fuar organizasyonun içeriği sunulacak ikramları belirlemektedir. Yine de genel hatları ile sunulan ikramlar aşağıda birlikte inceleyelim.
Yiyecekler istenilene göre sıcak veya soğuk ikram edilebilir;

 • Galeta
 • Kanepe
 • Mini Pizza
 • Kurabiye
 • Mini sandviç
 • Kuruyemiş ikramları
 • Meyve Suyu
 • Meşrubat
 • Soda-Limonata
 • Çay ve bitki çayları
 • Kahve ve çeşitleri
 • Sıcak Çikolata

Fuar Çeşitleri Nelerdir?

Yatay (Genel) Fuarlar endüstri ve her türlü tüketim mallarının birlikte ve çeşitleriyle sergilendiği fuarlardır. Genellikle ürün ve hizmetin tanıtılması ve satış esasına göre düzenlenmektedir.

Dikey Fuarlar düzenlendiği konuda üretilen ürün ya da hizmetlerin sergilenmesine izin verilen ve genellikle o sektörle ilgili hedef kitleler tarafından ziyaret edilen fuarlardır. Pazar yapısı ve potansiyeli konusunda bilgi akışının sağlanmasını hazırlar.

Tüketici Fuarları tüketim mallarının sergilendiği, iç ürün dağıtım kanallarını ilgilendiren ve yurt içi ticareti geliştirme etkisi de bulunan fuarlardır. Bölgesel Fuarlar belirli bir coğrafi bölgede düzenlenen o bölgede ki ziyaretçiler tarafından ziyaret edilen ulusal bir fuardır. Başka ülkelerin katılımına izin verilmemektedir.

Entegre Fuarlar; bir ürün belirlenir, örneğin saat, o ürünle ilgili ürünü ortaya koyabilmek için gerekli tüm ham madde, mamul ve yarı mamul gibi ilgili tüm sektörün ve ziyaretçilerin yer aldığı fuarlardır.
Solo Fuarlar sadece bir ülkenin başka bir ülkede uygulamaya koyduğu, tanıtımını tek başına üstlendiği fuardır.
Uluslararası Fuarlar Birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ve fuara katılan firmaların kendi ülkelerinin ekonomik, teknolojik, kültürel –sosyal düzeylerini ve imkanlarını ortaya koyarak uluslararası bir tanıtma stratejisi izlediği fuarlardır.

Fuarların Amacı

Fuarlar sektörü bir araya topladığı ve katılımcılara ekonomik, kültürel, teknolojik olanakları sunma, sergileme alanı yarattığı için uzun ve dikkatli bir çalışmanın neticesinde karşılaşma olanağı bulunamayan alıcılarla üreticileri bir araya getirmeyi amaçlar. Böylelikle katılımcılar ürün hizmet veya projelerini alıcılarla buluşturmuş olur.

Fuarlarda Öne Çıkmanın Yolları

Başarılı fuar organizasyonu gerçekleştirebilmek için ön hazırlık, planlama, reklam ve bütçeleme, stantta görevli çalışan kişilerin fuarın önemine dair aldıkları eğitim, profesyonelliği, girişimciliği, güler yüzlü olması, stant tasarımı, görsel yaratıcılık ve ziyaretçilerle kurulan etkin bir iletişim ile fuarda öne çıkmak mümkün.
Bu sebeple başarılı fuar organizasyonu için fuar öncesinde yapılması gereken tüm araştırmaların ve çalışmaların eksiksiz gerçekleştirilmesi büyük önem göstermektedir.

KheironOrganizasyon tarafından; fuar, kongre, seminer, söyleşi, toplantı gibi organizasyonlar ve dilediğiniz tüm etkinlikler kaliteli hizmet anlayışı ile sağlanmaktadır. Bizlerle iletişime geçerek süreç ve planlamalar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Fuar standı tasarımları yaptığımı KheironStand‘ı ziyaret edebilirsiniz.Bir yanıt yazın