DOĞRU DÜĞÜN ORGANİZASYONU NASIL YAPILIR?

Düğün organizasyonu öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Düğün hazırlıkları nasıl yapılır, erkek için düğün hazırlığı nasıl olur, düğün organizasyon fiyatları nelerdir sorularının cevapları bilinmelidir

Düğün organizasyonu, herkes için oldukça önemli ve büyük yer tutan bir organizasyondur. Doğru ve güzel bir organizasyon ise iyi bir düğün hazırlığı süreci ister. Evlenecek çiftlerin sevdikleriyle birlikte hayal ettiği düğünü gerçekleştirebilmesi için planlar aşama aşama yapılmalı ve detaylara hakim olmak gereklidir. Düğün çeşitlerinin sayısının fazlalığı ve düğün seçeneklerinin çok olması ile gelin ve damat adaylarının kafa karışıklığı yaşaması olasıdır.

Düğün organizasyonu öncesinde istenen düğüne göre kapsamlı bir liste yapmak gerekir. Bu liste, sürecin başından sonuna kadar bütün adımları içermeli ve sırası ile ilerlemelidir. Düğünler, çiftlerin evlilik öncesi son günleridir. Son günün güzel geçmesi çift ve çiftin ailesi için olduğu kadar konuklar için de oldukça önemlidir. Bu sebeple düğün organizasyonlarında çifti yansıtabilecek ve isteklerini gerçekleştirebilecek organizasyon firmasının seçimi büyük rol oynar.

düğün organizasyonu

Düğün Mekanı Seçimi

Çiftler için çok özel olan düğün gününde en önemli ve seçimi en zor olan kısımlardan biri düğün mekan seçimi yapmaktır. Mekan seçiminin yapılmasının ardından diğer hazırlıklara geçilerek organizasyon süreci tamamlanır. Mekan seçiminde sıklıkla tercih edilenler; klasik düğün salonları ve kır düğünleridir. Çiftlerin taleplerine göre mekan seçildikten sonra mekana uygun bir konsept ve tema belirlenir.

düğün organizasyonu

Düğün Temaları

Herkesin aklında kalacak bir düğün için vazgeçilmez olan düğün temaları ve düğün konseptlerinin seçimi oldukça önemlidir. Çiçeklerden süslemelere, pastalardan davetiyelere ve müziklere kadar her şey belirlenen tema ile uyumlu olmalıdır. Düğün boyunca göz yoracak detaylardan kaçınmak önemlidir. Çiftlerin hayalindeki düğüne göre dizayn edilen mekanda detayların gözden kaçmaması ve organizasyonun eksiksiz tamamlanması için profesyonel bir ekiple çalışmak oldukça önemlidir.

En Sık Tercih Edilen Düğün Konseptleri

Vintage Düğün Konsepti

Nostalji sever çiftlerin sıklıkla tercih ettiği vintage düğün konsepti, son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Gelinlik, gelin çiçeği, eşyalar, örtüler adeta eskiye duyulan özlemin bir yansıması olarak dizayn edilir. Hepimizin hatırladığı avizeler, işlemeli çatal ve bıçak takımları mekanda yerini alarak konukları zamanda yolculuğa çıkarırken keyifli ve unutulmaz bir organizasyon deneyimi sunar.

Sonbahar Düğün Konsepti

Sonbahar, her ne kadar hüzün mevsimi olarak bilinse de aynı zamanda en romantik sayılan mevsim olma özelliğini de korumaktadır. Sarı-turuncu-kahverengi renklerinin hakim olduğu bu konsept özellikle açık hava düğünü tercih etmeyen fakat ferah bir mekan isteyen çiftler tarafından tercih edilir. Sonbahar düğün konseptinde düğün pastasının görünümü, gelin yolu yaprakları, davetiyeye basılacak olacak ağaç ve yaprak figürleri ile hem sonbaharın tatlı sıcaklığını hem de romantikliğini yaşamak mümkündür.

Bohem Düğün Teması

‘Carpe Diem’ diyen her çiftin mutlaka tercih ettiği bir düğün konseptidir. Kendine has farklıları barındıran, özgür, anda yaşayan kişileri temsil eder. Bohem düğün konsepti, uçuk şeftali-sarı, pudra ve bebek mavisi tonları ile huzur verici ve ferah bir ortam yaratır. Dekorasyonda kullanılan sandalyeler, ışıklandırmalar, kuru çiçekler birbiri ile uyumlu olup salaş bir şekilde dizayn edilir. Mekan olarak sıklıkla bahçeler tercih edilse de kapalı alanların vazgeçilmez düğün konseptlerindendir.

Kokteyl Düğün Teması

Hem şık hem sade olan ayrıca içerisinde bolca samimiyet barındıran düğün temalarından biridir. Kokteyl düğün temaları için dilenen mekan kullanılabilir. Açık havada doğa ile birlikte yapılabileceği gibi bir davet salonunda da gerçekleşebilir. Bunların yanı sıra tekneler, oteller, tarihi mekanlar da kokteyl düğün konsepti için oldukça uygundur.

Düğün Organizasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Düğün organizasyonları, seçilen düğün konseptine göre ayarlanmalı ve bütün detayları ile konsepte uyum sağlamalıdır. Bu aşamada en önemli detaylardan biri nikah masası seçimidir. Tüm konuklar huzurunda söz verilen ve aynı zamanda çiftin düğün süresince en sık vakit geçireceği alandır. Bu sebeple nikah masası ve masa süslemesi diğer masalardan çok daha şık ve belirgin olmalıdır. Nikah masasının yanı sıra organizasyonda dikkat edilmesi gereken diğer dekorasyonlar ise:

Gelin Yolu Süslemeleri

Gelin yolu süslemesi düğünün vazgeçilmez parçalarından biridir. Gelin ve damadın birleştiği ve bütün gözlerin üzerinde olacağı bu yolda bütün süslemeler mekan ve konseptle uyumlu olmalıdır.

 Düğün Masa ve Sandalye Seçimleri

Masa ve sandalyeler seçilen mekanın büyük çoğunluğunu kaplamaktadır. Düğün mekanında esas uyumun sağlanması için; renkleri, kumaşları, diziliş biçimi ve rahatlığı büyük bir dikkatle seçilmelidir. Zevkli ve mekana uygun yapılan seçimlerde konsept havası tam yansıtılarak tüm davetlilerin ortamda bir bütün halinde keyifli vakit geçirmesi sağlanır. Masa ve sandalye kiralama hakkında bilgi almak için Sandalye Kiralama başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

düğün organizasyonu

Masa Üstü Çiçek Seçimleri

Sade, şık, cafcaflı, eğlenceli, doğal, bohem.. Masa üstü çiçek seçimleri her zaman düğün organizasyonlarının en zor seçimlerinden biri olmuştur. Her konsepte ve her temaya uygun seçeneğin çok fazla olması seçimi zorlaştırsa da organizasyonun en keyif verici parçalarından biridir. Şık düğün severler için orkideler, bohem düğün konsepti için papatyalar, saksı içi çiçekler, sarkıtılan çiçekler ve çok daha fazlası için düğün organizasyon firması beraberliğinde, tercih edilen temaya en uygun çiçek belirlenmelidir.

Düğün Fotoğraf & Video Çekimleri

Gelin ve damadın en özel ve güzel anlarını ölümsüzleştirmek organizasyonun hem zor hem de keyifli kısımlarından biridir. Anı yakalarken bütün mekana hakim olmak ve hiçbir gülümsemeyi geride bırakmamak gerekir. Özel çekim teknikleri ile düğün organizasyonu boyunca hiçbir anın kaçırılmaması çok önemlidir.

Sahne Işıkları & Ses Sistemleri

Sahne ışıkları, tercih edilen konsept üzerinde oldukça etkilidir. Mimari dekorasyonu, dizaynı doğrudan etkileyeceğinden, sahne ışıkları da konsept ve tema ile birlikte ayarlanmalıdır. Düğün mekanında tercih edilecek olan müzik, müzik sistemi de ortamın akıcılığı üzerinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle sahne ışıkları ve ses sistemleri ile ilgili hatasız ve en uygun hizmetin alınabilmesi için alanında profesyonel bir organizasyon firması ile çalışmak en doğru tercih olacaktır.

 

 

 

 Bir cevap yazın