DİJİTAL ETKİNLİKLER 1

Dijital Etkinlikler, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalıklar nedeniyle, birçok sektörün iş akış süreçlerinde, değişiklikler oldu. Dijital etkinlik düzenlemek, ticari anlamda faaliyet gösteren firma ve kuruluşlara, bu durağan dönemde canlılık kazandırdı.

Günümüzde ki küresel salgın, yüz yüze tüm çalışmaları sekteye uğratmış, gerçekleşmesi beklenen bir çok fuar, konferans, seminer ve benzeri türden etkinlik türleri askıya alınmıştır.

Günün getirdiği teknolojik avantajları kullanan birçok marka, firma, kuruluş ve benzeri türden faaliyet gösteren yerler, dönemin ticaretlerine olan olumsuz etkilerini en aza indirmek için, bu teknolojik avantajları daha etkin ve etkili bir biçimde kullanmaya başladı.

Dijital Etkinlik Nedir?

Dijital etkinlikler, son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz, ancak ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımız bir konudur. Dijital etkinlik, fiziksel koşullarda gerçekleşmesi beklenen bir etkinliğin, dijital ortamlarda yayınlanmasına verilen isimdir.

Bu türden canlı yayınlar, bir süre öncesine kadar yeterince yaygın değildi. Ancak küresel salgınla beraber, faaliyetleri durma noktasına gelen birçok firma ve kuruluş ticari faaliyetlerini aksamaması adına, etkinliklerini dijital platforma taşımaya başlamışlardır.

Gelecek yıllarda çok daha aktif olarak kullanılmaya başlayacak olan dijital platformda etkinlik düzenlemenin adımlarını birlikte inceleyelim.

Firma, marka ve benzeri türden işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde, oldukça etkili bir yere sahip olan dijital etkinlik, birbirinden farklı birçok alanda da tercih edilmektedir. Fiziksel koşullarda gerçekleşen birçok etkinlik türünün, dijital ortamda da gerçekleşmesi mümkündür. Bu anlamıyla çok geniş bir kitleye hitap edebilmesinden kaynaklı büyük avantajlar taşımaktadır.

dijital etkinlik 1

Adım Adım Dijital Etkinlik

Birçok şirket faaliyetlerinin, dijital platformda gerçekleştirebildiğini gördüğü için kendisine kattığı avantajlardan kaynaklı, bu tür dijital etkinlikleri ilk sıralara taşımaya başlamışlardır.

Marka ve firmalara hem teknolojiyi takip edebilmeleri açısından, hem de maddi kazanç açısından birçok fayda sağladığından, artık firmaların vazgeçilmez etkinlikleri arasında yer almaktadır.

Dijital platformlar, hızlı, güvenli, kontrol ve takip edilebilir oldukları için, firmalar ürün, marka veya hizmetlerini dijital etkinliklerle, dijital pazarlama yöntemleriyle piyasaya ve geniş hedef kitlelere sunmaktadırlar.

Dijital etkinlikler, hedef kitlelerin, sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet ile ilgili farkındalığını çok büyük oranda arttırmaktadır. Buna göre başarılı bir dijital etkinlik düzenlemek için, uygulanması gereken bazı planlar, yöntemler vardır.

Özetle sıralayacak olursak, dijital etkinlik düzenlerken, uymamız gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Dijital etkinlik öncesi amacın belirlenmesi
 • Etkinliğin içeriğinin belirlenmesi
 • Teknolojik alt yapının test edilmesi
 • Etkinlik için alan belirlenmesi
 • Etkinlik tarih ve saatinin belirlenmesi
 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Marka bağlılığı için farkındalık yaratmak
 • Reklam modelinin belirlenmesi
 • Hedef kitlenin ilgisini çekecek postlar belirlemek
 • Hedef kitlenin dijital etkinliğe kolay ulaşmasını sağlamak
 • Hasthag ve benzeri türden online etkileşimler yaratmak

Dijital Etkinlik Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital etkinlik düzenlerken, hedef kitlenizin ne için etkinliğinize katılacağını bilmelisiniz. Buna göre temel içeriğe önem ve öncelik verirsiniz. Dijital etkinliğinizi düzenlerken en etkili, platformu seçmek avantajlı olacaktır.

Etkinlik içeriğinizi ön plana taşıyacak, tasarımlar daha dikkat çekici ve davetkar olacaktır. Planlanan etkinliğin canlı bir şekilde yapılması, hedef kitleyle buluşma açısından sizlere büyük deneyimler sağlayacaktır.

Bir etkinliği, evde izlemek canlı izlemek ile aynı değildir. Dolayısıyla dijital etkinlik içeriğinin, net, sade ve kısa olması çok daha etkili olacaktır. Çünkü insanlar dijital etkinliklerde, ekran karşısında uzun süreler boyunca konsantre bir şekilde izleyemezler.

Konu içeriğini 15- 20 dakika aralığında tutmak çok daha etkili olacaktır. Bundan sonrası için soru- cevap şeklinde izleyicilerin katılımını sağlamak, etkinliğinizi daha aktif hale getirecektir.

İzleyicilerin soru cevap ile katılmalarını sağlamak, sunduğunuz hizmet, ürün veya marka ile olan bağlılığı arttıracak, çok büyük bir farkındalık sağlamış olacaksınız.

Bu soru cevap kısmı, katılımcıların kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlayacağından, marka, ürün veya hizmet ile bir olma duygusunu yaratacaktır.

Dijital Etkinliğinizi Hedef Kitleye Tanıtırken

Dijital etkinliğinizi hedef kitlelere tanıtmak için birçok yol ve yöntem vardır. Çok aşırıya kaçmadan, düzenli sosyal paylaşımlar yapmak.

E posta gönderimlerinde bulunmak. E posta gönderimleri yaparken, hem etkinlik öncesinde, hem de etkinlik gününde hatırlatıcı olması açısından iki defa gönderide bulunmak faydalı olacaktır.

Sosyal medya kanalları üzerinden vurgulayıcı mesajlar veren klipler hazırlanabilir, bunlar etkinlik sırasında bile tanıtım ve farkındalık amaçlı hedef kitle ile paylaşılabilir.

Bir sonra ki yazımızda, diğer dijital etkilnik türlerini ve bunlara ait olan içerikleri birlikte inceleyeceğiz.

 

 

 

 

 Bir cevap yazın