BAŞARILI KURUMSAL ETKİNLİK DÜZENLEMENİN 9 ADIMI

Organizasyon düzenlemek oldukça meşakkatli ve çok fazla detay barındıran bir eylemdir. Başarılı kurumsal etkinlik yapmak isterken nelere dikkat etmeliyiz? Şirketin ne kadar bütçe ayırması gerekir? Kurumsal etkinlikler nerede ve nasıl düzenlenir? Tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

İyi ve akılda kalıcı bir kurumsal etkinlik düzenlemek için ilk ihtiyaç duyulan hiç şüphesiz ki; kaliteli bir plandır. Tüm yıl süresince söz edilecek ve firma çalışanlarının motivasyonunu yükseltecek bu etkinlikler için organizasyon planlaması en önemli aşamadır.

Kurumsal Etkinlik Organizasyonu Nedir?

Firma çalışanlarının genel ruh hallerini iyileştirebilmek, yeni ürünleri tanıtmak, yeni alınan bir işi kutlamak gibi nedenlerle düzenlenen etkinliklerdir.

 • Motivasyonu yükseltir
 • Başarıyı olumlu anlamda etkiler
 • Üretkenliği arttırır
 • Arkadaşlık ilişkilerini güçlendirir

Kısacası tüm şirket olarak düzenlenen bu etkinlikler her açıdan olumlu sonuçları elde etmek ve başarı sağlamak için oldukça eğlenceli bir yoldur.

kurumsal etkinlik

Şirket Etkinlikleri Neden Düzenlenir?

Önemli sonuçlar elde etmek için sistematik yaklaşmak iyi bir yöntem olabilir. Şirkette bulunan kişileri neşelendirirken bir sonraki adımların ve çalışma şeklinin planlamasını sağlamak herkesi memnun edecektir.

 • Ürünün ya da markanın tanıtımını yapmak, bilinirliğini arttırmak – Fuar, ürün lansmanı, konferans
 • Şirket kültürünü yükselterek çalışanlar arası bağları kuvvetlendirmek ve personellerin motivasyonunu yükseltmek – Teşvik edici geziler ve seyahatler, ekip etkinlikleri
 • Elde edilen bireysel ya da takım başarılarının kutlamasını yapmak – Takdir ve eğlence etkinlikleri
 • Şirket sonuçlarını ya da elde edilen olumlu sonuçları kutlamak – İş yemekleri, kurul toplantıları

Kurumsal Etkinlik Çeşitleri Nelerdir?

Kurumsal etkinlikler için organizasyon belirlenirken belirleyici olan birtakım unsurlar bulunur. Şirketin kuruluş amacı, elde ettiği sonuç, etkinliğin amacı bu unsurlardandır. Etkinliğin amacına göre etkinliğin akışı ve nerede yapılacağı değişiklik gösterebilir.

Bazı etkinlikler bowling salonlarında gerçekleşirken bazıları otellerde, restoranlarda gerçekleşebilir. Ana hedefi ekibin kaynaşması ve doğru planlama yapmak olan kurumsal etkinlikler için en iyi yer şirket içinde organizasyon yapmaktır. Kurumsal etkinliklerin şirkette düzenlemesi yoğun iş günlerinde en uygun ve en iyi çözüm olacaktır.

Organizasyona katılacak kitleye, amaca ve katılımcıların tamamına göre değişiklik gösteren kurumsal organizasyonlar, şirketlerin ve firmaların müşteri- çalışan iletişimlerini onarır ve güçlendirir. Kurumsal organizasyonlar; şirketin marka değerini yükseltmek, müşterilerle bağlarını güçlendirmek, çalışanlara moral ve motivasyon sağlamak için gerekli etkinliklerdir.

Fuar Organizasyonu

Yurt dışı ya da yurt içi pek çok firmanın bulunduğu, hedeflenen kitle ile direkt olarak iletişime geçilebilen etkinliklerdendir. Markanın tanıtımın yapılması, ürünlerin müşterilere ulaştırılması ve kitleler ile direkt temas kurmak açısından etkilidir. Yeni ürünlerin reklamının yapılması, halihazırda bulunan ürünün sektörde tutunması ve pozitif bir etki yaratmak için bu organizasyonlar çok fazla kişiye hitap etmesinden kaynaklı dikkat çeker.

Tüm fuar standı, tanıtım standı, ürün teşhir standları için KheironStand ile iletişime geçebilirsiniz.

fuar organizasyon

Toplantı Organizasyonu

Firmaların sağladığı tüm işleri, ürün ve hizmetleri değerlendirebildiği etkinliklerdendir. Yalnızca yöneticiler ile gerçekleşebileceği gibi tüm çalışanların katılım sağlayabileceği şekilde de düzenlenebilmektedir. Gelecek planlamalarını yapmak, performans değerlendirmeleri, verimlilik ile ilgili ölçümlerin sunulması gibi çalışmalar sağlanır. Sorunlar var ise, sorunların çözüme ulaştırılması için etkili bir yoldur. Birçok engelin kalkması, fikir alışverişi sağlamak, samimiyeti arttırmak için düzenlenebilir.

Şirket İçi Etkinliği

Aynı şirkette ya da projede bulunan kişilerin bağlarının kuvvetlenmesi ,tanışmalar sağlamak, motive etmek amaçlarıyla düzenlenir. Özellikle uzun vadede şirkete birçok getiri sağlayan ve başarıları yükselten bir etkinliktir. Ekip ruhunun oluşmasına, paylaşıma ve yardım etmeye olan ilgiyi arttırır. Aynı zamanda şirkete olan aidiyet hissi üzerinde de etki sağlar.

Seminer Organizasyonları

Kurumsal etkinlik çeşitlerinden biri olan seminer de oldukça keyifli ve başarılı bir organizasyondur. Şirket içinde ya da şirketler arası olarak düzenlenebilir. Personel eğitimi, bilgi güncellemesi, yeni bilgileri öğrenmek için uygun bir aktivitedir. Çalışanların gelişmelerine destek olarak öğrenme ile motivasyonun yükselmesini de sağlar.

Veda ve Hoş Geldin Etkinlikleri

Şirkette uzun süredir çalışan kişilerin ayrılık dönemlerinde ya da yeni işe alım dönemlerinde gerçekleştirilen etkinlik türlerindendir. Bütünleşme ve kaynaşma için oldukça büyük önem taşır. Şirket başarısını da olumlu anlamda etkileyerek ekip ruhu ve dayanışmanın gelişmesini sağlar.

Panel Etkinlikleri

Şirketler ya da kurumlar arası düzenlenen ve hem bilimsel hem de akademik tarafı bulunan bilgi alışverişi amaçlı yapılan organizasyonlardır. Uzman kişilerce gerçekleştirilen bu etkinliklerin bitiminde katılımcılar sorular sorarak detaylı bilgi alabilirler. Şirketlerin başarı sağlayabilmesi ve değerlerini koruyabilmesi için kurumsal anlamda başarılı etkinlikler düzenlemiş olması gerekir.

Bayi Toplantı Etkinlikleri

Firma ve şirketlerin farklı şehirlerde veya ülkelerde bulunan bayilerinin yöneticilerinin toplandığı etkinliklerdir. Genellikle yemekli düzenlenen bu etkinliklerde iş gidişatı ve gelecek ile ile ilgili planlamalar yapılır. Şirket yararına ve oldukça motive edicidir.

kurumsal etkinlik

Kongre ve Sempozyum Etkinlikleri

Kongreler, oldukça ciddi kurumsal etkinlik türlerindendir. Çoğunlukla daha önceden belirlenen bir konu ya da fikir bildirimi yapmak amacı ile düzenlenir. Aynı sektörde bulunan temsilciler tarafından düzenlenen bu etkinliğin ev sahipliğini tek bir kurum yapmaktadır.

kurumsal etkinlik kongre

En İyi Kurumsal Etkinlik Organizasyonları İçin 9 ADIM!

 1. Amaç Belirleme
 2. Etkinliğin Konseptine ve Temasına Karar Verme
 3. Bütçe Belirleme ve Bütçe Genişletme
 4. Doğru Yer Seçimi
 5. Kaliteli Etkinlik İçeriği Belirleme
 6. Profesyonel bir konuşmacı
 7. Acil Durum Planlaması
 8. Etkinlik Değerlendirmesi
 9. Profesyonel Destek

Yazımızı beğendiyseniz Kurumsal Organizasyonun 6 Çeşidi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 Bir cevap yazın